Прејди на содржината

Хуго Симберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хуго Симберг
Роден(а)Хуго Герхард Симберг
24 јуни 1873(1873-06-24)
Хамина, Големото Војводство Финска, Руска империја
Починал(а)12 јули 1917(1917-07-12) (возр. 44)
Ахтари, Големото Војводство Финска, Руска Република
НационалностФински
Познат(а) поСликар
ПравецСимболизам

Хуго Герхард Симберг (24 јуни 1873 – 12 јули 1917 година) бил фински сликар - симболист и графичар[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Родното место на Хуго Симберг во градот Хамина
Катедралата Тампере фрески, 1904 година

Симберг е роден на 24 јуни 1873 година, во Хамина, Финска, син на полковникот Николај Симберг и Еба Матилда Симберг (родено Видениус). Во 1891 година, на 18-годишна возраст, се запишал на школата за цртање на пријателите на уметноста во Виипури, а студирал и на Училиштето за цртање на Финското уметничко друштво од 1893 до 1895 година. Потоа, во 1895 година, тој одлучил да стане приватен ученик на Аксели Гален-Калела во неговото студио Калела во Руовеши. Студирал под Гален-Калела три периоди помеѓу 1895 и 1897 година.

Во 1896 година, Симберг отишол во Лондон, а во 1897 година во Париз и Италија. Во текот на овие години тој изложил неколку дела на есенските изложби на финските уметници, меѓу кои „Есен, мраз“, „Ѓаволот игра“ и „Тетка Александра“ (1898), кои биле добро прифатени. Критичниот успех довел до тоа да стане член на Финската уметничка асоцијација и да биде назначен да предава на школата за цртање на Виипури Пријатели на уметноста.

Во 1904 година, бил ангажиран да ја украси внатрешноста на црквата Свети Јован во Тампере (сега Катедрала во Тампере), проект што го реализирал со Магнус Енкел помеѓу 1904 и 1906 година. На крајот на годината 1907-08 тој бил во кратка посета на Соединетите Држави.

Од околу 1907 до 1913 година, тој предавал на школата за цртање на Финската асоцијација за уметност во Атенеум. Во 1910 година се оженил со Ани Бремер.

Починал во Ахтари на 12 јули 1917 година[2].

Стил[уреди | уреди извор]

Сликите на Симберг нагласуваат главно фантазии, чуда и натприродни теми.Неговиот симболизам има посебна сликарска нарација која е спиритуална со низа на поетски реминисценции карактеристични за доцниот романтизам.

Друга позната слика е Градината на смртта, која, како и многу слики на Симберг, прикажува мрачна, необични сцени. Централните фигури потсетуваат на класичниот Грим Реапер облечен во црно, но парадоксално се стремат кон градините, традиционално симболи на раѓање или обновување[3].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

  • S. Koja, ed. Nordic Dawn: Modernism's Awakening in Finland 1890-1920 [exhibition catalogue] (2005. Prestel)
  • Hugo Simberg 1873-1917, ed. A. Olavinen [exhibition catalogue, Ateneum Art Museum, Helsinki] (2000)
  • Hugo Simberg 1873-1917. His life & art [CD-rom, Ateneum Art Museum, Helsinki] (2000)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]