Хром (оперативен систем)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хром
Chrome OS
РазработувачГугл
Програмиран воC, C++
СемејствоХром (на основа на Џенту)
Работна состојбапоставен на извесни уреди (хромбук, хромбокс)
Начин на подновапостојана
Подлогиx86, x86-64, ARM (ARMv7)
Вид јадромонолитно (Линукс)[1]
Посредникграфички посредник заснован на Гугл Хром
Лиценцауслови за користење[2]

Хром англиски: Chrome OS — отворен оперативен систем, дизајниран од Гугл, и да работи со семрежен семрежни и воспоставени прилози.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Kernel Design: Background, Upgrades“. Google. Посетено на September 7, 2011.
  2. Google. „Google Chrome OS Terms of Service“. Посетено на September 5, 2012.