Хиру Онода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Онода, ок. 1944 година

Хиро Онода (19 март 1922 - 16 јануари 2014) бил дел од Царската јапонска разознавачка служба кој се борел во Втора светска војна продолжил да се бори од кога изгубила Јапонија во 1945 г. Август. Од кога завршила војната, Онода за 29 години се криел во Филипините додека дошол тој што бил негов командант за време на војната за да го ослободи од должноста во 1974 г.[1][2] Тој бил втор поручник во Царската јапонска војска. Тој бил претпоследниот јапонски војник кој се предал отпосле крајот на војната.

Животопис[уреди | уреди извор]

Онода е роден на 19 март 1922 година, во селото Камекава, област Каишу, префектура Вакајама, Јапонија. Кога имал 17 години, отишол да работи во трговската компанија Таџима Јоко во Вухан, Кина.[3] Кога имал 18 години бил регрутиран во пешадијата на Царската јапонска армија.

Онода починал од срцева слабост на 16 јануари 2014 година, во меѓународната болница Св. Лука во Токио, поради компликации од пневмонија.

Онода почина од срцева слабост на 16 јануари 2014 година, во меѓународната болница Сент Лук во Токио, поради компликации од пневмонија .[4] Секретарот на јапонскиот главен кабинет Јошихиде Суга ја коментираше неговата смрт: „Сè уште живо се сеќавам дека бев уверен за крајот на војната кога г. Онода се врати во Јапонија“ и исто така ја пофали неговата волја да преживее.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Willacy, M. (2010): Japanese holdouts fought for decades after WWII ABC Lateline (12 November 2010). Retrieved on 16 September 2011.
  2. Powers, D. (2011): Japan: No Surrender in World War Two BBC History (17 February 2011). Retrieved on 16 September 2011.
  3. 2nd Lt. Hiroo Onoda (c. 2010). Retrieved on 3 April 2011.
  4. Mullen, Jethro and Yoko Wakatsuk (17 January 2014). „Hiroo Onoda, Japanese soldier who long refused to surrender, dies at 91“. CNN. Посетено на 17 January 2014.
  5. McCurry, Justin (17 January 2014). „Hiroo Onoda: Japanese soldier who took three decades to surrender, dies“. The Guardian. Посетено на 17 January 2014.