Хинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Координати: 49°24′24.37″N 14°48′40.38″E / 49.4067694° СГШ; 14.8112167° ИГД / 49.4067694; 14.8112167
Хинов
Гратче
Chýnov - vlajka.png
Знаме
Chýnov znak.png
Грб
Земја Чешка
Крај Јужночешки
Округ Табор
Општина Табор
Височина 488 м
Координати 49°24′24.37″N 14°48′40.38″E / 49.4067694° СГШ; 14.8112167° ИГД / 49.4067694; 14.8112167
Површина 30,51 км2
Население 2.163 (2005)
Градоначалник Павел Ејберт
Часовен појас СЕВ (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски бр. 391 55
Местоположба во рамките на Чешка
Местоположба во рамките на Чешка
Местоположба во рамките на Чешка
На Ризницата: Хинов
Статистики: statnisprava.cz
Портал: www.chynov.cz

Хинов (чеш. Chýnov) е гратче во Чешка. Во негова чест е именуван астероидот 43954 Хинов.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „JPl Прелистувач на податотеки на мали небесни тела“. НАСА. Посетено на 4 јули 2008. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]