Хесперидин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хесперидин
Hesperidin structure.svg
Назнаки
520-26-3 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:28775 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL449317 Yes check.svgОк
ChemSpider 10176 Yes check.svgОк
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 10621
UNII E750O06Y6O Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Дополнителни податоци
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Хесперидинот е флаванонски гликозид присутен во цитрусните плодови. Неговиот агликон се нарекува хесперетин. Неговото име доаѓа од зборот „хесперидиум“, плодот на цитрусните растенија.

Хесперидинот првпат бил изолиран во 1828 година од страна на францускиот хемичар Лебретон од белиот внатрешен слој на кората на цитрусните плодови (мезокарп, албедо).[2][3]

Се смета дека хесперидинот игра клучна улога во одбраната на растенијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Inderjit, Dakshini KM (August 1991). „Hesperetin 7-rutinoside (hesperidin) and taxifolin 3-arabinoside as germination and growth inhibitors in soils associated with the weed,Pluchea lanceolata (DC) C.B. Clarke (Asteraceae)“. Journal of Chemical Ecology. 17 (8): 1585–91. doi:10.1007/BF00984690. PMID 24257882.
  2. Lebreton, M (1828). „Sur la matiere cristalline des orangettes, et analyse de ces fruits non encore developpes, famille des Hesperidees“. Journal de Pharmacie et de Sciences Accessories. 14: 377ff.
  3. „Metabocard for Hesperidin (HMDB03265)“. Human Metabolome Database, The Metabolomics Innovation Centre, Genome Canada. 11 February 2016. Посетено на 30 October 2016.