Херцелска Гора Плаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Координати: 31°46′25.64″N 35°10′48.94″E / 31.7737889° СГШ; 35.1802611° ИГД / 31.7737889; 35.1802611

Монт Херцл Плаза
רחבת הר הרצל.jpg
Општи податоци
ГрадХерцелска Гора, Ерусалим
Земја Израел
Почната1951

Монт Херцл Плаза е централна церемонијална плоштад во Херцелска Гора во Ерусалим. На плоштадот се користи за свечено отворање на Израел Денот на независноста секоја година. На северната страна на плоштад е гробот на Теодор Херцел, основачот на модерната политичка ционизмот. На плоштадот е на највисоко место на планината Херцл во центарот на националните гробишта. На 18 април 2012 година, за време на пробите за церемонијата на Денот на независноста, електричен столб на фенер паднал. Што загинал еден војник, а повредени се уште седум други војници. Војникот бил погребан во воените гробишта во близина.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]