Херниарин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Херниарин
Chemical structure of herniarin
Назнаки
531-59-9 Yes check.svgОк=
ChEMBL ChEMBL49732 X mark.svgН
ChemSpider 10295 X mark.svgН
Jmol-3D слики Слика
PubChem 10748
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Херниаринот е метокси аналог на умбелиферонот. Го има во растенијата: гола ситница Herniaria glabra,[1] Ayapana triplinervis и во видовите од родот Prunus (P. mahaleb, P. pensylvanica и P. maximowiczii).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Herniarin on www.liberherbarum.com
  2. „Distribution and inheritance of scopolin and herniarin in some Prunus species. Santamour F. S. and Riedel L. G. H., Biochemical systematics and ecology, 1994, vol. 22, no2, pp. 197-201“. Архивирано од изворникот на 2012-08-28. Посетено на 2011-02-07.