Хелен Екинс

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хелен Екинс (9 ноември 18794 јуни 1964) — британски хортикултурист и образовен администратор во колеџот Стадли кој обучувал жени во земјоделството, во Ворвикшир.

Животопис[уреди | уреди извор]

Екинс е родена во Сент Албанс. Нејзини родители биле Елизабет Ен Чајлдс и Артур Едвард Екинс. Нејзиниот татко бил фармацевтски хемичар и таа била една од првите ученички во Гимназијата за девојки Сент Албанс. Откако го завршила училиштето, таа поминала необична деценија посветувајќи го своето слободно време на одгледување зеленчук и волонтерска работа. Зеленчукот ѝ инспирирал интерес за хортикултурата што ќе и трае цел живот.

Студенти на колеџот Стадли во 1910 година додека Екинс била таму

Во 1909 година имало заемна корист за неа и студискиот колеџ за жени кога таа станала редовен студент по хортикултура. Овој колеџ е основан во 1898 година за да ги обучи жените за кариера во земјоделството и хортикултурата. Во 1909 година го водела д-р Лилијас Хамилтон, којa станал управник претходната година.[1]

Во 1920 година завршила и стекнала диплома по хортикултура на Универзитетот во Бирмингем. Хамилтон ја пофалиле како „најквалификуваната... во хортикултурата во Англија“. Хамилтон морала да се пензионира поради лошото здравје четири години подоцна и Екинс станала нејзин наследник. Колеџот ѝ понудил образование за хортикултура во 1924 година и ова бил тригодишен курс. Во 1934 година, колеџот ѝ понудил образование и диплома на Универзитетот во Лондон што довело до диплома по хортикултура.[2]

Екинс требало да работи како управник до по војната. Во 1946 година К.Г.Вулакот, станал новиот управник.

Смрт и наследство[уреди | уреди извор]

Екинс починала во Хичин во 1964 година. Таа оставила му значително наследство на колеџот Стадли, но тој бил затворен неколку години подоцна.[3] Универзитетот Ридинг секоја година доделува награда за водечка жена студент по хортикултура - Меморијалната награда на Хелен Екинс.[4]

Наводи [уреди | уреди извор]

  1. Cohen, Susan (2004). „Hamilton, Lillias Anna (1858–1925)“. Оксфордски речник на национални биографии (online. изд.). Oxford University Press. doi:10.1093/ref:odnb/55593.CS1-одржување: ref=harv (link) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)
  2. Museum of English Rural Life. „STUDLEY COLLEGE ARCHIVE FR WAR 5“ (PDF). Reading University. Посетено на 4 August 2020.
  3. „Ekins, (Emily) Helen (1879–1964), horticulturist and educational administrator“. Оксфордски речник на национални биографии (online. изд.). Oxford University Press.CS1-одржување: ref=harv (link) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)
  4. „Studentships, Scholarships, Exhibitions and Prizes“ (PDF). Reading University. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-07-03. Посетено на August 3, 2020.