Прејди на содржината

Хелене Фишер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелене Фишер

Хелене Фишер (родена на 5 август 1984 година)[1] е германска пејачка, телевизиски презентер и глумица. Од нејзиното деби, првото појавување во јавноста, во 2005 година има освоено бројни награди, меѓу кои седумнаесет Ехо награди, четири награди „Круни на народната музика“ и три награди „Бамби“. Според рекордните сертификати таа продала најмалку 15 милиони записи.[2] Во јуни 2014 година, нејзиниот албум од 2013 година Фарбеншпил станал и официјално најпревземан албум на еден германски уметник на сите времиња.[3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Хелена Фишер: "Я родилась в Сибири" /Helene Fischer: "I was born in Siberia" (руски). TopNews24.ru (Poslednie Novosti). 25 февруари 2009. Архивирано од изворникот на 5 октомври 2015. Посетено на June 2, 2017.
  2. Music certifications: AT CH DE DK
  3. „Helene Fischer bricht Alltime-Download-Rekord“ (германски). Посетено на 9 јуни 2014.