Хелена (сопруга на Инје Постариот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хелена
Queen consort of Sweden
На позицијаc. 1079–c. 1084 and c. 1087–c. 1110
Роден(а)11th century
Sweden
Починал(а)early 12th century
possibly Vreta Abbey, Sweden
СопружникInge the Elder
ДецаChristina, Grand Duchess of Kiev
Ragnvald Ingesson
Margaret, Queen of Norway and Denmark
Katarina Ingesdotter
ДинастијаStenkil
ТаткоSigtorn? Prince Ingvar of Sweden?

Хелена или Елин, веројатно позната и како Maer, Mär или ( стар нордиски за Maiden ) (родена во 11 век - Флоруит околу 1105/10), била кралица на Шведска како сопруга на кралот Инге Постариот, и наводно сестра на шведскиот крал Блот-Свејн.

Име и позадина[уреди | уреди извор]

На надгробна плоча од 17 век во опатијата Врета со делумно неточен натпис се споменуваат Инги и Елена - нивното погребување некаде во црквата е прифатено како факт.

Позадината на кралицата Елена не е потврдена, но нејзините активности како кралица покажуваат дека таа имала припадност кон Естерјетланд . Исландската сага Херварар ok Heiðreks (крајот на 13 век) го вели следново за сопругата на Инге I: „Кралот Инге се оженил со жена наречена Маер [или Мо]; името на нејзиниот брат биило Свејн . Никој не бил толку сакан од Инге како Свејн, и затоа Свејн станал многу моќен човек во кралството.“ [1] Меѓутоа, постар извор, данска кралска генеалогија од в. 1194 година, дава друго име: „Споменатата Кристина, бабата на Валдемар [I], била ќерка на шведскиот крал Инге и кралицата Елена“.[2] Додека „Хелена“ е вообичаениот латински правопис на шведското христијанско име Елин, Маер е едноставно стар нордиски збор за „мовица“, „девојка“ (на современиот шведски, ), и можеби не е вистинско име; во секој случај тоа е исклучително ретко како скандинавско лично име. Поради ова понекогаш се претпоставува дека Инге бил женет двапати. Алтернативно, сепак, се претпоставува дека тие се една иста личност;[3] девицата Елин, за христијанските странци напишани како Хелена на латински, сестра на Свејн. Според трето мислење, браќата и сестрите Маер и Свејн се легендарни или поточно алегорични, бидејќи едноставно се преведува како „момин“ и „свеин“.[4]

Паганска реакција[уреди | уреди извор]

Според Херварарската сага ok Heiðreks и Шведската легенда за Свети Ескил (13 век), Свејн ја узурпирал власта од Инге I, кој бил крал на Шведска или на делови од Шведска неколку пати во интервалот 1080-1110 година. Инге е добро познат како крал кој ги победил шведските пагани во последните фази на религиозниот судир што се случил во Шведска помеѓу околу 1020 и 1080-тите. Во голема мера неговата фракција ја укинала слободата на религијата со потиснување на старите ритуални практики и барајќи од населението да ја исповеда христијанската вера . Сепак, трагите од нордиската религија преживеале далеку во 12 век. Најголемиот противник на Инге во оваа борба бил неговиот зет Свејн, кој бил устоличен како пагански владетел во Свеланд, и бил познат како Блот-Свејн (Свејн жртвувачот).[5] Инге се повлекол во Вестерјетланд, но изворите не кажуваат дали ја донел Маер со себе. Ако навистина Маер била идентична со Хелена и со некоја историска личност, не се знае која страна ја фаворизирала во пресметката меѓу паганите и христијаните. Кралицата би била сведок како војната меѓу нејзиниот христијански брачен другар и нејзиниот пагански брат резултирала со триумф на Инге некаде помеѓу 1083 и 1087 година.[6] Меѓутоа, во нејзиниот подоцнежен живот се сметала за побожна христијанка.

Верски дарови[уреди | уреди извор]

Не се познати многу работи за кралицата Хелена, но ако била сестра на Блот-Свејн, најверојатно била паганка како нејзиниот брат пред нејзиниот брак. Во тој случај таа би била убедена, доброволно или насилно, да се потчини на христијанската вера и да се преобрати, добивајќи го името Елена со нејзиното крштевање. Нејзините ќерки, исто така, добиле имиња од христијанска Европа: Кристина, Маргарет и Кетрин . По поразот на паганите, таа го основала првиот познат шведски женски манастир, бенедиктинската опатија Врета во Остерјетланд, заедно со нејзиниот сопруг, извесно време помеѓу в. 1090 [7] и в. 1100. Ова е познато од парафразата на средновековниот список на донации од 16 век: „Кралот Инге во Шведска ... со неговата кралица Елена, најпрво ја основаа опатијата Врета; тие ѝ дадоа стоки и земјоделски имоти, на следниов начин: 4 приклучоци [единици] земјиште во Лила Врета, 2 приклучоци во [Кунгс-]Бро, 9 приклучоци во Брунеби, 4 приклучоци во Хакла, 2 атунги во Милорп.

Овие земји се наоѓале блиску до Врета. Кралскиот пар, исто така, подарил 2 приклучоци во Броби, блиску до Омберг, исто така во Остерјетланд.[8] Сите овие источни геатски донации за манастирот претставуваат обележје во шведската средновековна историја, бидејќи претходно не постоел манастир во кралството. Можеби и припаѓале на кралицата, како мираз или како наследство по нејзиниот наводен брат Свејн.[7]

Списокот на донации од 16 век, исто така, вели дека одредена кралица Елена ѝ подарила земја во парохијата Слака на Врета, а потоа влегла во опатијата како калуѓерка. Врз основа на ова се претпоставува дека кралицата Довагер Хелена, по смртта на нејзиниот брачен другар во в. 1105-1110 година, ги посветила нејзините последни денови на монашкиот живот. Сепак, можеби станува збор и за подоцнежна кралица Елена, вдовица на Кануте V од Данска .[9]

Можно потекло[уреди | уреди извор]

Поставени се неколку хипотези во врска со потеклото на Хелена или Маер.[10] Блот-Свејн е привремено идентификуван со Свејн познат од Сагата на Ингвар Витфарн (14 век). Оваа личност била син на принцот Ингвар Витфарне, правнук на шведскиот крал Ерик Сегерсал, што бил ја направило Маер трет братучед на нејзиниот сопружник.[11] А RUNESTONE во Ballingsta парохија во Uppland (U861) има текст "Sigtorn ... подигнат овој камен, како и мостот, откако неговиот син Ådjärv и по п, неговата ќерка, Etorn и Sweyn и Vigtorn. . .“ [12] Бидејќи каменот потекнува од крајот на 11 век, а името Мо е инаку непотврдено, рунологот Ерик Брате предложил дека споменикот бил подигнат од таткото на кралицата Мо (Маер) и нејзиниот брат Блот-Свејн. Целосното име на Мо во тој случај би било Mö Sigtornsdotter . Ако е така, Мо-Маер и Хелена веројатно биле одделни кралици, но равенката е критикувана бидејќи нема потврден доказ.[13] Исто така, понекогаш се сугерира дека Хелена има грчко или руско потекло, но тоа е непотврдено и малку веројатно.

Збунетост со Елена од Сковде[уреди | уреди извор]

Кралицата Елена или Елин долго време била мешана во историјата со Света Елена Сковдеска (р. 1135), која живеела во Шведска во истиот период. Ова е заблуда која сега нема поддршка од историчарите.[3]

Деца[уреди | уреди извор]

 1. Кристина, се омажила за големиот војвода Мстислав I од Киев,[14] и предок на неколку киевски и новогородски принцови.[15]
 2. Рагнвалд, кој умрел пред неговиот татко и кој бил татко на Ингрид, која најпрво била во брак со данскиот принц Хенрик Скаделар, а подоцна и со норвешкиот крал Харалд Жил .[14] Таа беше мајка на претендентот (и наводниот убиец) Магнус Хенриксон .[16]
 3. Маргарет Фредкула, се омажи за (1) Магнус Бос, крал на Норвешка, а подоцна и крал Нилс од Данска ;[14] преку нејзиниот втор брак, таа била мајка на кралот Магнус Силниот од Вестерјетланд и барател на Данска.[17]
 4. Кетрин, се омажила за данскиот „Син на кралот“, Бјорн Ајронсајд Харалдсон,[14] со кого имала ќерка Кристина Бјорнсдатер која се омажила за идниот Ерик IX од Шведска .[18]

Наводи и литература[уреди | уреди извор]

 

 1. Hervararsagan, in Lars Lönnroth, Isländska mytsagor. Stockholm: Atlantis, 1995, p. 87.
 2. William, Abbot of Ebelholt, "Genealogia regnum Danorum" (1195), in Scriptores minores historiae Danicae medii aevi. Copenhagen: Gad, 1917-18, p. 182.
 3. 3,0 3,1 Hans Gillingstam, "Helena", Svenskt biografiskt lexikon, https://sok.riksarkivet.se/Sbl/Presentation.aspx?id=12808
 4. Lars Lönnroth, Isländska mytsagor. Stockholm: Atlantis, 1995, pp. 131-2.
 5. Lars O. Lagerqvist (1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år",("Sweden and its rulers during 1000 years") (Swedish). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. Nataniel Beckman, "Blotsven", Svenskt biografiskt lexikon, https://sok.riksarkivet.se/sbl/Presentation.aspx?id=17820. Blot-Sweyn's reign is dated c. 1084-87 in Sveriges hundra konungar. Stockholm: Biblioteksböcker, 1956, p. 120.
 7. 7,0 7,1 Sven Rosborn (In Swedish): När hände vad i Nordens historia (When did what happen in the history of the Nordic countries) (1997)
 8. Nils Ahnlund, "Vreta klosters äldsta donatorer", Historisk tidskrift 65, 1945, pp. 319-20.
 9. Nils Ahnlund, "Till frågan om den äldsta Erikskulten i Sverige". Historisk tidskrift 68, 1948, p. 319.
 10. Lars O. Lagerqvist (1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år",("Sweden and its rulers during 1000 years") (Swedish). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. F. Braun, "Hvem var Yngvarr enn viðforli?", Fornvännen, 1910.
 12. Upplands runinskrifter, 861. Norsta, Ballingsta sn., p. 522, http://www.raa.se/runinskrifter/sri_uppland_b08_text_8.pdf
 13. Upplands runinskrifter, 861. Norsta, Ballingsta sn., p. 524, http://www.raa.se/runinskrifter/sri_uppland_b08_text_8.pdf
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 The article Inge in Nordisk familjebok (1910).
 15. F. Dvornik, "The Kiev State and Its Relations with Western Europe", Transactions of the Royal Historical Society, Vol. 29, 1947, p. 41. Rurik dynasty, https://lisakov.com/en/projects/tree/ Архивирано на 15 мај 2021 г.
 16. Hans Gillingstam, "Magnus Henriksson", Svenskt biografiskt lexikon, https://sok.riksarkivet.se/Sbl/Presentation.aspx?id=10155
 17. Hans Gillingstam, "Margareta", Svenskt biografiskt lexikon, https://sok.riksarkivet.se/sbl/Presentation.aspx?id=9095
 18. Hans Gillingstam, "Kristina", Svenskt biografiskt lexikon, https://sok.riksarkivet.se/Sbl/Presentation.aspx?id=11769

Извори[уреди | уреди извор]

 • Lars O. Lagerqvist (1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år",("Sweden and its rulers during 1000 years") (шведски). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7.91-0-075007-7
 • Свен Розборн (in Swedish) : När hände vad i Nordens historia (Кога се случи она што се случи во историјата на нордиските земји) (1997)
 • Svensk Uppslagsbok, 1947 års Utgåva. (Шведски речник, издание од 1947 година) (in Swedish)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Сукцесија[уреди | уреди извор]

Хелена (сопруга на Инје Постариот)
Роден(а): 11th century Починал(а): after 1105

Предлошка:S-roy

Претходник
Unknown
Last known consort:Gyla
Queen consort of Sweden
1079–1084
Наследник
Blotstulka
Претходник
Blotstulka
Queen consort of Sweden
1087–1105
Наследник
Ingegerd Haraldsdotter