Евристика

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хевристика)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Евристика (од грч. heurisko; најде/наоѓа) е наука за методите во истражувањето на новите сознанија и вештина за пронаоѓање на вистината.[1] Во информатичките науки, евристиката се дефинира како пристап за изнаоѓање соодветен алгоритам што би нѐ довел до точно решение.[2] Во поважните евристички методи се вбројуваат хипотезата, здравиот разум или пак донесување одлука врз основа на претходно стекнатото искуство. Оваа наука е поврзана со многу природни и хуманистички науки кои бараат решение на некој постоен проблем, а меѓу нив се математика, информатика, логика, психологија, филозофија и право.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]