Хатори Ханзо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хатори Ханзо
服部 半蔵
Hattori Hanzo.jpg
Хатори Ханзо
Прекари„Хатори Ханзо Демонот", „Демонот Ханзо"
Роден~1542
Провинција Микава
Починал4 ноември 1596 (возраст 55)
Едо
Битки/војни

Војни Теншо Ига

Хатори Ханзо (服部 半蔵?, ~1542[1] – – 4 ноември 1596), исто така познат и како Hattori Masanari (服部 正成), бил познат нинџа од ерата Сенгоку, за кого се верува дека го спасил Токугава Иејасу, и му помогнал да стане владетел на обединетата Јапонија.[2][3] Денес, тој често е предмет на портретирање во модерната популарна култура.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тој е син на Хатори Ханзо Јасунага, самурај кој служел во кланот Мацудаира (подоцна Токугава).[4][5] Подоцна го добил прекарот Демонот Ханзо (鬼の半蔵 Они но Ханзо[5] поради бестрашната тактика, како и за да се разликува од Ватанабе Ханзо (Ватанабе Морицуна), кого го нарекувале и Јари но Ханзо (槍の半蔵 Копјето Ханзо).[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. According to various sources,[which?] he was born in 1541, 1542 or 1543.
  2. Masaaki Hatsumi, Essence of Ninjutsu: The Nine Traditions (1988), p. 178
  3. Jason Glaser, Don Roley, Ninja (2006), p. 26
  4. Stephen Turnbull, Ninja AD 1460-1650 (2003), p. 12
  5. 5,0 5,1 Joel Levy, Ninja: The Shadow Warrior (2008), p. 157-158
  6. Stephen K. Hayes, The Mystic Arts of the Ninja (1985)