Хариет Мартино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хариет Мартино
Harriet Martineau by Richard Evans.jpg
Хариет Мартино, портрет од Ричард Иванс.
Роден/а12 јуни 1802(1802-06-12)
Норвич, Велика Британија
Починат/а27 јуни 1876(1876-06-27) (воз. 74 г.)
Емблсајд, ВБ
НационалностБританка

Хариет Мартино (англиски: Harriet Martineau, 12 јули 1802 - 27 јули 1876) била англиска друштвена теоретичарка и енергичена писателка, која често се сметала за првата жена во социологијата и пионер на феминизмот.[1]


Мартино напишала многу книги и мноштво есеи од социолошки, религиозен, холистички, а можеби дури и најконтроверзен, женски агол; Таа, исто така, превела разни дела од Аугуст Комте.[2] Таа заработила само доволно од нејзиното пишување, што било редок подвиг за жените во викторијанската ера.

Младата принцеза Викторија уживала во читањето на нејзините изданија. Кралицата ја поканила да ја круниса принцезата Викторија во 1838 година - настан кој Мартина ја опишува, со многу забавни детали, на нејзините читатели.[3][4] Мартино го опиша својот пристап кон пишувањето на следниов начин: "Кога едно лице го проучува општеството, тоа мора да се фокусира на сите негови аспекти, вклучувајќи ги клучните политички, верски и социјални институции". Таа верува дека основната општествена анализа била неопходна за да се разбере подредената позиција на жените во однос на мажите.

Економија и друштвени науки[уреди | уреди извор]

Мартино предложила политичко-економската теорија во Јасеновац политичка економија. Таа се смета за фаворит, кои ги комбинира фикцијата и економија во периодот кога "фикција тврди орган во текот на емоционална знаење и економија ја одржува моќ врз емпириски знаења". [5]Исто така, Мартино Хариет ја отворола вратата на жените во политиката. На пример, Дали Лана објаснува дека "од страна на субјектот на домашната економија да се носат на политичката економија, Мартино ги става жените повеќе централно во економската теорија и пракса Во овој контекст, жените -. Како читатели на илустрација и како ликови со приказни - не само што донесе дел од една поголема економија, но, исто така, (бидејќи на нивната партиципација) за да ги научат принципите на политичката економија ". [6]

Смрт[уреди | уреди извор]

Хариет Мартино починала од бронхитис на 27 јуни 1876 година. Следниот април, во Бракондејл, на имотот на нејзиниот братучед, на аукцијата биле продадени огромни збирки на нејзината уметност.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hill, Michael R. (2002) Harriet Martineau: Theoretical and Methodological Perspectives. Routledge.
  2. Postlethwaite, Diana (Spring 1989 г). Mothering and Mesmerism in the Life of Harriet Martineau. „Signs“ (University of Chicago Press) том  14 (3): 583–609. doi:10.1086/494525. 
  3. Martineau, Harriet (1877). Harriet Martineau's Autobiography. 3. Cambridge University Press. стр. 79–80. https://books.google.com/books?id=z3_fRgeg_-UC&pg=PA81. посет. 10 февруари 2013 г. „How delighted the Princess Victoria was with my 'Series'“ 
  4. Wilson, Christopher. „The Benefits of a feminist in the Family“. The Benefits of a Feminist in the Family. конс. 10 February 2013. 
  5. Poovey, Mary (1995). Making a Social Body: British Cultural Formation 1830–1864.. Chicago: University of Chicago Press. стр. 132–33. 
  6. Dalley, Lana L. „On Martineau's Illustrations of Political Economy, 1832–34“. BRANCH: Britain, Representation. конс. 30 November 2015. 
  7. The Late Miss Harriet Martineau“, „The San Francisco News Letter and California Advertiser“, 21 април 1877 (посет. 4 октомври 2014 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]