Хана Харне

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хана Ловиса Стјерне (родена на 17 март 1969 година) е шведска новинарка и директорка на медиумите.[1] Во септември 2014 година, таа била најавена како нов извршен директор на телевизијата Сверигес (СВТ), наследувајќи ја извршната директорка во оставка Ева Хамилтон .[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Хана Стјерне е родена и израсната во Дандерид, Шведска. Таа била запишана на Музичкото училиште на Адолф Фредрик, со специјалност за пеење.[2] Студирала новинарство на Универзитетот во Стокхолм, а потоа работела како политички известувач во радиото вести на радиото Dagens Eko во Sveriges Radio .[3] Таа била и странски репортер со седиште во Брисел за истата емисија.[4] Во 2001 година, Стјерне станала национален известувач за Екот во Радио Сверигес, а во 2002 година била прогласена за најмладата шефица досега на Сверижското радио П1 .[5][6] Стјерне оттогаш е и програмски администратор за Sveriges Radio со одговорност за честотите P1, P2, P3 и P4.[7]

Во 2010 година, Хана Стјерне била прогласена за најдобра жена шеф на медиумите за таа година во Шведска.[8] Во август 2011 година, таа станала извршен директор на UNT-concern.[9] Оваа работа ги вклучувала Uppsala Nya Tidning и пет други весници, како и работа на радио и телевизија.[10]

Во септември 2014 година, било објавено дека Хана Стјерне ќе биде новиот извршен директор на телевизијата Сверигес и дека таа ќе ја преземе функцијата во рок од шест месеци.[1] Како извршен директор, таа исто така е член на Глобалната работна група за јавни медиуми, иницијатива на Алијансата за јавни медиуми, од нејзиното основање во септември 2019 година.[11]

Хана Стјерне има ќерка и е тетка на глумицата Теа Стјерне .[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. 1,0 1,1 1,2 „Hanna Stjärne ny vd för SVT“ (шведски). Sveriges Television. Посетено на 22 September 2014.
 2. „Hanna Stjärne – personporträtt“ (шведски). Medievärlden. Посетено на 22 September 2014.
 3. „TV-avgift i fokus för SVT:s nya vd“. Göteborgs-Posten (шведски). Посетено на 22 September 2014.
 4. „Fem svenskar till Euro Effie“. Dagens Media (шведски). Архивирано од изворникот на October 6, 2014. Посетено на 22 September 2014.
 5. "Omtumlande och spännande" – UNT:s Hanna Stjärne om att bli vd på SVT“ (шведски). Sveriges Radio. Посетено на 22 September 2014.
 6. „Nyhetsbrevet Public Access 2007 : 10 om radio television Internet - teknik, mediepolitik, demokrati och yttrandefrihet“ (шведски). publicaccess.se. Архивирано од изворникот на 14 August 2010. Посетено на 4 November 2014.
 7. „Resumé: Hanna Stjärne ny vd för SVT“ (шведски). Resume.se. Архивирано од изворникот на 21 September 2014. Посетено на 22 September 2014.
 8. „Topplista: Sveriges 69 sexigaste makthavare“ (шведски). dagensps.se. Архивирано од изворникот на 6 October 2014. Посетено на 22 September 2014.
 9. „Hanna Stjärne ny vd för SVT“. Expressen (шведски). Посетено на 22 September 2014.
 10. „Hanna Stjärne ny publisher för UNT“ (шведски). unt.se. 17 August 2011. Посетено на 22 September 2014.
 11. „Weltweites Bündnis öffentlich-rechtlicher Rundfunkanstalten angesichts der Corona-Pandemie“. Die Medienkorrespondenz (German). May 25, 2020. Посетено на January 18, 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „Resumé: Julkalendern – en familjeaffär“ (шведски). Resume.se. Архивирано од изворникот на April 23, 2013. Посетено на 22 September 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]