Дендерид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Дендерид, 2006 година
Поглед на Дендерид, 2006 година

Дендерид (шведски: Danderyd) — општина во Шведска.

Замокот Дурхолм, општина Дандерид, Шведска
Замокот Дурхолм, општина Дендерид, Шведска

Општината Дендерид се наоѓа во источна Шведска и административно е дел од округот Стокхолм. Неговиот јужен дел се граничи со северните населби на шведската престолнина. Претходно, нејзината територија била дел од историската провинција Упланд. Општината е формирана во 1971 година со обединување на двете општини Дандериудс и Јуршолм. Во моментов се состои од четири области: Дандердид, Дершолм, Енебург и Стоксунд.

Дандерид е заедницата со најголем приход за локалните жители во Шведска, бидејќи многу богати жители на Стокхолм се населиле овде, имајќи ги своите куќи и вили на територијата на Дандерид. Жителите на општината ја поддржуваат политичката партија Умерена коалиција долги години.

Личности[уреди | уреди извор]

  • Ајнхорн Јержи (1925-2000) - шведски научник, доктор, политичар.
  • Бенџамин Ингросо (роден 1997 година) е шведски пејач, претставник на Шведска на Евровизија во [[Евровизија 2018]|2018 godina].
  • Мари Фредриксон (1958-2019) - шведска пејачка, композитор, текстописец, пијанист, уметник. Таа се стекнала со слава како вокал на поп-рок групата Роксет, која ја основала заедно со Пер Гесл во 1986 година.

Наводи[уреди | уреди извор]