Хана Коко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хана Коко
Роден1971
Финска
ДржавјанствоФинска
НационалностФинска
ПолињаЕволутивна екологија, Наука за одржливост
Установи
Образование
МенториХана Коко
Поважни награди

Хана Коко (е родена во 1971 година) таа е научник и редовен професор на Универзитетот во Цирих.Таа работи во областите на еволуцијата и екологијата и е позната по своите истражувања за еволуцијата и одржувањето на сексот, повратните информации помеѓу екологијата и еволуцијата и еволутивната екологија на ракот .[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Коко го посетувала Технолошкиот универзитет во Хелсинки за додипломски студии по инженерство. Додека била таму, таа се интересирала за биологијата и одлучила да заврши едногодишно магистерско истражување по биологија. Таа го завршила својот докторат на Универзитетот во Хелсинки на тема сексуална селекција и еволуција на изборот на партнер во 1997 година. Во тоа време, таа била под менторство на Вилијам Сатерленд.[2]

Од тогаш Коко работела во Универзитетот во Кембриџ, Универзитетот во Глазгов, Универзитетот во Јиваскила, Универзитетот во Хелсинки и во Австралискиот национален универзитет, а моментално таа е професор по еволутивна екологија на Универзитетот во Цирих.[3] Од 2008 до 2009 година работела како копретседавач на Компанијата Ванамо [Компанијата Ванамо] [4]

Награди и почести[уреди | уреди извор]

Книгата на Коко, Намалување на треска (Треска што се намалува) била наградена со Финската државна награда за информации од јавен карактер (Државна награда за откривање на информации) во 2009 година.[3] Таа во 2010 ја добила наградата „Наградата Пер Бринк Оикос“.

Таа е добитник и на „основачка награда на Британското еколошко друштво.[5] Во 2010 година, таа била наградена со стипендија за лауреат во Австралија.[6][7] Таа станала соработник на Австралиската академија на науките во 2014 година [8] и ја освоила наградата за одлично културно достигнување на Финската културна фондација во 2016 година.[9] Во 2020 година, таа станала меѓународно почесна членка на Американската академија на уметностите и науките.[10]

Избрани публикации[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carazo, Pau; Garcia-Roger, Eduardo M. (5 April 2019). „Interview with Hanna Kokko“. Посетено на 5 May 2020.
  2. Forde, Anne (23 December 2005). „Evolutionary Ecology, Locally and Globally“. Science Magazine. Посетено на 5 May 2020.
  3. 3,0 3,1 „Defender of the diversity of life“. Finnish Cultural Foundation. 4 March 2016. Посетено на 5 May 2020.
  4. „Hallituksen jäsenet kautta aikojen“ [Board members through the ages]. suomi (fi). Посетено на 5 May 2020.
  5. „Founders' Prize“. British Ecological Society. Посетено на 5 May 2020.
  6. „Annual Report 2010“ (PDF). Australian National University. April 2011. Посетено на 3 May 2020.
  7. „Professor Hanna Kokko“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 18 February 2011. Посетено на 5 May 2020.
  8. „New Academy of Science Fellows“. Australian National University. 26 March 2014. Посетено на 5 May 2020.
  9. „Finnish Cultural Foundation awarded record 25 million in grants“. Finnish Cultural Foundation. 2 March 2016. Посетено на 5 May 2020.
  10. „New Members“. American Academy of Arts and Sciences. Посетено на 5 May 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]