Хамфри (Прв војвода од Глостер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хамфри
војвода од Глостер

Татко Хенри IV
Мајка Марија

Хамфри (3 октомври 139023 февруари 1447) бил војвода од Глостер. Тој бил син на англискиот крал Хенри IV и неговата сопруга Марија.