Хабиб Нурмагомедов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нурмагомедов во јануари 2017 г.

Хабиб Абдулманапович Нурмагомедов (р. 20 септември 1988 г., Силди, Дагестан, Русија; на руски: Хабиб Абдулманапович Нурмагомедов) — руски натпреварувач во професионални мешовити боречки вештини. Тој никогаш нема изгубено борба во својата професионална кариера.[1] Хабиб е двократен светски шампион во борбено Самбо и моментално го држи рејтингот на најдолга непоразеност во ММА со 27 победи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Седум помалку познати факти за Хабиб Нурмагомедов“. Кајгана. 8 октомври 2018. Посетено на 8 октомври 2018.[мртва врска]