Фузион (фестивал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на фестивалот

Фузион, се среќава и како ФУЗИОН, е музички фестивал кој вклучува културни постановки и сценски уметности.

Фестивалот се одржува секое лето, почнувајќи од 1997 година, на поранешниот воен аеродром во Лерц, во близина на езерото Мириц, Мекленбург-Западна Померанија и обично трае четири дена - четврток до недела. Претходникот на фестивалот бил наречен „U-сајт“ и се одржал во 1996 година со околу 800 учесници.[1]

Во 2017 година, организаторите на фестивалот направиле т.н. „креативен пауза“.[2] Во 2019 година, фестивалот е планирано да се одржи од 26-30 јуни. Сепак, од ноември 2018 година постојат несогласувања со полицијата и локалните власти поради значително заострените услови, како што е постојаниот полициски надзор на местото на одржување на фестивалот од страна на полицијата. Организаторите најавуваат дека се планира зголемена полициска активност со околу 1.000 полицајци.

Статистика на посетеност[уреди | уреди извор]

Година Посетители
2004 15.000
2005 22.000
2006 30.000
2007 34.000
2008 45.000
2009 60.000
2010 53.000
2011 55.000
2012 55.000
2013 70.000
2014 70.000 [3]
2015 70.000
2016 70.000 [4]
2018 70.000 [5]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fusion-Festival in Lärz - Gürteltier im Festumzug.
  2. Veranstalter kündigen "Kreativpause" an: Fusion-Festival 2017 fällt aus, Nordkurier, 29.
  3. Vanessa Kopp (2014-06-29). „70 000 Gäste bei Fusion-Festival“. Ostsee-Zeitung. Посетено на 2014-07-05.
  4. „Fusion 2016: 70.000 Fans elektronischer Musik in MV“. Ostsee-Zeitung. 2016-07-04. Посетено на 2016-07-30.
  5. „„Fusion"- gestartet: 70 000 Gäste erwartet“. Ostsee-Zeitung. 2018-06-27. Архивирано од изворникот на 2018-10-01. Посетено на 2018-07-05.