Фрибирг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Фрибирг е мало место во Шампањи ан Ваноаз во Француските Алпи.

Најблиските градови се Шампањи, Брид ле Бен и Мутје. Фрибирг е историски значајно, бидејќи е можно да е родното место на папата Инокентие V и исто така често се поистоветува со градот Фрајбург. Тешките камени куќи, збунувачки опишани од Певснер на месен тиролски јазик, се наоѓаат под голем гребен. Многу од куќите се реновирани, како втори живеалишта. Во зима, кога патот стануваат непрооден, тој е уреден за крос-кантри скијање.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]