Француски Алпи

Координати: 45°50′01″N 06°51′54″E / 45.83361° СГШ; 6.86500° ИГД / 45.83361; 6.86500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Француски Алпи
Масивот на Монблан — највисока планина во Француските Алпи
Највисока точка
ВрвМонблан
Надм. височина4.810 м
Географија
РегиониРона-Алпи
Прованса-Алпи-Азурен Брег
Координати45°50′01″N 06°51′54″E / 45.83361° СГШ; 6.86500° ИГД / 45.83361; 6.86500
Се граничи соШвајцарски Алпи, Италијански Алпи
Геологија
Горообразбаалпска
Периодтерцијар
Вид карпабиндски шркилци, флиш и моласи
Француските Алпи од вселената

Француски Алпи — дел од Алпите сместен во регионите Рона-Алпи и Прованса-Алпи-Азурен Брег, Франција. Некои од венците се целосно протегаат во земјата, додека пак други, како масивот на Монблан навлегуваат во Швајцарија или Италија.

Највисока планина во групата е Монблан (4.808 м), истовремено највисока во Западна Европа.[1]

Поважни градови на алпите се Гренобл, Шамони, Анси, Шамбери, Евијан ле Бен и Албервил.

Венци и врвови[уреди | уреди извор]

Венец Масив Највисок врв Висина (м)
Грајски Алпи Монблан Монблан 4.810
Грајски Алпи Бофортен Роање 2.995
Грајски Алпи Лозјер Гран Пик 2.829
Грајски Алпи Ваноаз Гран Кас 3.855
Грајски Алпи Грајски Алпи (цент. група) Поант де Шарбонел 3.752
Дофински Алпи Белдон Гран Пик 2.977
Дофински Алпи Гранд Русе Пик Бел 3.465
Дофински Алпи Арв Егиј д'Арв 3.514
Дофински Алпи Тајфер Тајфер 2.857
Дофински Алпи Екрен Бар де Екрен 4.102
Котски Алпи Мон Сенис Поант де Рос 3.612
Котски Алпи Серс Гран Галибје 3.229
Котски Алпи Кејрас Рошбрин 3.320
Котски Алпи Ибај (Орене) Егиј де Шамберон 3.411
Приморски Алпи Меркантур Сим ди Жела 3.143
Приморски Алпи Пела Мон Пела 3.050
Приморски Алпи Троа Евеше Тет де л'Естроп 2.961
Лигурски Алпи Лигурски Алпи Пунта Маргаре 2.651
Савојски Предалпи Шаблевски Алпи От Фор 2.464
Савојски Предалпи От Жифр От Сим 3.257
Савојски Предалпи Егиј Руж Егиј ди Белведер 2.965
Савојски Предалпи Борн Поант Бланш 2.438
Савојски Предалпи Арави Поант Персе 2.750
Савојски Предалпи Бож Аркало 2.217
Савојски Предалпи Шартрез Шамшод 2.082
Дофински Предалпи Веркор Гран Вемон 2.341
Дофински Предалпи Диоа Мон Жоку 2.051
Дофински Предалпи Деволиј Гран Тет де л'Обју 2.789
Провансалски Предалпи Бошен Мон Сеиз 2.016
Провансалски Предалпи Дињски Предалпи Ле Монж 2.115
Провансалски Предалпи Барони Мон Мар 1.603
Провансалски Предалпи Воклиски Пл. Сињал де Сен Пјер 1.256
Провансалски Предалпи Либерон Мур Негр 1.125
Приморски Предалпи Кастелански Предалпи Пиј де Ран 1.996
Приморски Предалпи Нички Предалпи Поант де Троа Комин 2.080

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]