Франсоа де Ларошфуко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франсоа де Ларошфуко
Франсоа де Ларошфуко
Роден/а 15 септември 1613(1613-09-15)
Париз, Париз
Починат/а 17 март 1680(1680-03-17) (воз. 66 г.)
Париз, Париз
Националност Французин
Жанр есеист
Значајни дела Memoirs
Maximes

Франсоа де Ларошфуко (француски: François VI, duc de La Rochefoucauld, le Prince de Marcillac, роден на 15 септември 1613 во Париз - починал на 17 март 1680 во Париз) — француски автор на максими и мемоари, еден од најголемите мајстори во областа на уметничката проза.

Неговите „изреки“ претставуваат кратки афоризми од неколку реда. Ларошфуко како сатиричар, насекаде гледа себичност, незнаење, досада, лицемерие. Де Ларошфуко бил конзервативен противник на апсолутизмот и се борел против Арман Жан ди Плеси де Ришелје и Жил Мазарен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: