Франкенштајн (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Франкенштајн (англиски: Mary Shelley's Frankenstein) — американски филм од 1994 година, во режија на Кенет Брана. Главните улоги ги играат: Роберт де Ниро, Кенет Брана, Хелена Бонам Картер итн. Филмот е снимен според романот на Мери Шели.

Содржина[уреди | уреди извор]

Виктор Франкенштајн (го игра Брана) е опседнат со идејата да создаде живот, но не е свесен за последиците од неговата идеја. Конечно, тој успева да создаде човек (го игра де Ниро), кој изгледа грозно и создава непријатно чувство кај другите луѓе. Откако ќе увиди дека неговиот експеримент предизвикал несакани последици, Виктор го напушта суштеството кое го создал и му се враќа на својот живот.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 825, 17.4.2014, стр. 21.
  2. Антена, број 865, 23.1.2015, стр. 26.