Франкентал (Пфалц)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Франкентал е град во Германија, град на копно, лоциран во Рајнска област-Пфалц.

Од 1755 до 1800 година во градот работела истоимената фабрика за порцелан.

Географија[уреди | уреди извор]

Град во сојузни покраини во Германија. Населението е 46.793 (31 декември 2010 г.) [1]. Зафаќа површина од 43,78 км². Официјалната шифра е 07 3 11 000.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Значајни староседелци[уреди | уреди извор]

  • Кнаб, Вернер (1908-1945), германски адвокат, SS Obersturmbannführer.
  • Маурер, Конрад фон (1823-1902), германски историчар на германското право.
  • Перон, Карл (1858-1928), германски оперски пејач.
  • Руперт, Фридрих Вилхелм (1905-1946) - СС Оберстурмфирер, заменик командант на концентрациониот логор Дахау.
  • Фанк, Арнолд (1889-1974) - режисер, снимател и монтажер, основач на жанрот планински филм и негов најистакнат претставник.
музеј

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]