Форт Мохави (Аризона)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реката Колорадо Ави

Форт Мохави англиски: Fort Mohave) е населено место без административен статус во американската сојузна држава Аризона.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2010 г. бројот на жители е 14.364. [1]

<b id="mwFw">Група</b> <b id="mwGg">2000 година</b> <b id="mwHQ">во 2010 година</b>
бели луѓе 0 (0,0%) 11.429 (79,6%)
Афроамериканци 0 (0,0%) 128 (0,9%)
Азијци 0 (0,0%) 210 (1,5%)
Хиспаноамериканци 0 (0,0%) 2.243 (15,6%)
Во целост 0 14.364

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Arizona Trend Report 1: State and Counties“. Архивирано од изворникот на 20. 03. 2012. Посетено на 30. 6. 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]