Флоарја Калоте

Од Википедија — слободната енциклопедија

Флоарја Калоте (романски: Floarea Calotă; родена 27 март 1956 во село Беука, округот Телеорман)[1] [2] е романска пејачка на народна музика. Таа имаше ранг на заменик во законодавниот дом 1990-1992 година, кога беше избрана во округот Телеорман на листите на партијата Националниот фронт на спасот, под името Флоарја Калоте Лупу, и во законодавниот дом 1992-1996 година, кога беше избрана во истата област на листите на Социјалдемократската партија од Романија.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Adunarea Deputaților Legislatura 1990-1992: Floarea Lupu Calotă“. Архивирано од изворникот на 2016-04-24. Посетено на 2022-12-20.
  2. „RadioIasi.ro: Aniversații zilei de 27 martie 2014:“. Архивирано од изворникот на 2016-04-10. Посетено на 2014-12-07. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  3. „Adunarea Deputaților, Legislatura 1990-1992, Lista deputaților în ordine alfabetică -- C“. Архивирано од изворникот на 2016-04-08. Посетено на 2022-12-20.
  4. „Camera Deputaților, Legislatura 1992-1996, Lista deputaților în ordine alfabetică -- C“. Архивирано од изворникот на 2016-04-24. Посетено на 2022-12-20.