Фиџискохиндиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Фиџискохиндиски јазик
Fiji Baat
Застапен во Фиџи, со малцински групи во Австралија, Нов Зеланд, САД, Канада
Говорници 460,000  
Јазично семејство
индоевропско
Писмо латиница, девангарско писмо
Јазични кодови
ISO 639-3 hif
[[File:
Countries where Fiji Hindi is spoken.png
Држави каде се зборува фиџискохиндискиот јазик.
|300px]]
Индско писмо
Оваа страница содржи индски текст. Без соодветна поддршка самогласките може да се прикажуваат на неправилни места, а зборовите може да бидат без сврзници. Повеќе...

Фиџискохиндискиот јазик или само како фиџиски хинди е индоариски јазик кој е мајчин јазик на околу 313.000 луѓе од индиско потекло во Фиџи.

Овој јазик е многу различен од стандардниот хиндиски кој се зборува во Индија и односот помеѓу двата јазика е сличен на оној меѓу холандскиот и африканс. Јазикот е составен од источнохиндиските дијалекти (Bhojpuri и Awadhi) со бројни англиски и фиџиски зборови. Во последно време, поради политичкиот пресврт во Фиџи, голем број на фиџиски Индијците се преселиле во Австралија, Нов Зеланд, САД и Канада.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]