Прејди на содржината

Фишбек

Координати: 52°32′5″N 12°1′0″E / 52.53472° СГШ; 12.01667° ИГД / 52.53472; 12.01667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фишбек
Место во Вуст-Фишбек
Саат-кула во Фишбек
Саат-кула во Фишбек
Саат-кула во Фишбек
Грб на Фишбек
Фишбек во рамките на Германија
Фишбек
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Штендал
Општина Вуст-Фишбек
Основни податоци
Површина 21 км2
Надм. височина 32 м
Население 672  (31 декември 2006)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SDL
Пошт. бр. 39524
Повик. бр. 039323
Портал www.elb-havel-land.de
Местоположба на место Фишбек во рамките на округот Штендал
Карта
Карта
Координати 52°32′5″N 12°1′0″E / 52.53472° СГШ; 12.01667° ИГД / 52.53472; 12.01667

Фишбек (германски: Fischbeck) — село и поранешна општина во округот Штендал, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Вуст-Фишбек.