Прејди на содржината

Филистеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филистеја (означена со црвено) и соседните држави, околу 830 г. пр. н. е., по еврејското освојување на Јафа и пред нејзиното повторно заземање од Филистејците околу 730 пр. н. е.

Филистеја (хебрејски: פְּלֶשֶׁת) — земја составена од пет филистејски градови во Западна Палестина, која постоела од XII до VIII век пр. н. е. Филистеја се состоела од следниве градови држави: Газа, Ашдод, Екрон, Гет и Ашкелон.[1] Населението, според најновите проценки, веројатно било формирано главно од ханански племиња што потекнуваат од бронзеното време, со примеси на Индоевропејци од егејско потекло од околу 1200 пр. н. е., и станале познати како Филистејци.[2][3]

При своето максимално територијално проширување, нејзината територија можела да се прошири по должината на хананскиот брег од Ариш во Синај (денешен Египет) до реката Јаркон (денешен Тел Авив) и до внатрешноста на земјата до Екрон и Гет. Навуходоносор II ја нападнал Филистеја во 604 пр. н. е., го запалил Ашкелон и ја вклучил оваа територија во Нововавилонското Царство. По оваа година, Филистеја и нејзиното првобитно население, Филистејците, исчезнуваат од историските записи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Anson F. Rainey (February 2001). „Herodotus' Description of the East Mediterranean Coast“. Bulletin of the American Schools of Oriental Research. The University of Chicago Press on behalf of The American Schools of Oriental Research (321): 58–59. doi:10.2307/1357657. JSTOR 1357657. S2CID 163534665. Архивирано од изворникот 2022-09-24. Посетено на 2021-05-20.
  2. Benjamin M. Sullivan In the Shadow of Phoenicia, // The Journal of Hellenic Studies, 2018, Vol. 138 pp. 67-79, p.70
  3. John Noble Wilford (1992-09-29). „Philistines Were Cultured After All, Say Archeologists“. The New York Times (англиски). Архивирано од изворникот на 2022-05-03. Посетено на 2021-05-20. I am willing to state flatly that the Sea Peoples, including the Philistines, were Mycenaean Greeks Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]