Фестус Езили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фестус Езили
Festus Ezeli Andris Biedrins (cropped).jpg
Езили во март 2013
Слободен агент
Центар
Лични информации
Роден на21 октомври 1989 (1989-10-21) (31 г.)
Бенин, Нигерија
НационалностНигериец
Височина6 ст 11 ин (2.11 м)
Тежина265 lb (120 kg)
Информации за кариера
Средно училиштеБенин, Нигерија
Сакраменто, Калифорнија
КолеџВандербилт (2008–2012)
НБА драфт2012 / Круг: 1 / Избор: 30-ти вкупно
Одбран од Голден Стејт Вориорс
Професионална кариера2012–сѐ уште
Историја на кариера
2012–2016Голден Стејт Вориорс
2015Санта Крус Вориорс
Значајни моменти од кариерата и награди
  • НБА шампион (2015)
Статистика на NBA.com

Ифеани Фестус Езили Ндулуе (21 октомври 1989 во Бенин) — нигериски професионален кошаркар. Тој настапувал за колеџот Вандербилт во периодот 2008–2012 пред да биде избран како 30. пик од страна на Голден Стејт Вориорс на драфтот во 2012 година.[1] Во Голден Стејт останал четири сезони и со екипата го освоил шампионскиот прстен во 2015.[2] Во летото 2016 Езили потпишал за екипата на Портланд Трејлблејзерс но поради повреда на левото колено ја пропуштил цела 2016–17 сезона. Раководството на Портланд по крајот на сезоната го раскинало договорот со Езили.[3]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три поени  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата
Ја означува сезоната во која Езили го освоил НБА првенството

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2012–13 Голден Стејт 78 41 14.4 .438 .000 .531 4.0 .3 .3 .9 2.4
2014–15† Голден Стејт 46 7 11.0 .547 .000 .628 3.4 .2 .2 .9 4.4
2015–16 Голден Стејт 46 13 16.7 .548 .000 .530 5.6 .7 .4 1.1 7.0
Просек 170 61 14.1 .513 .000 .557 4.3 .4 .3 1.0 4.2

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2013 Голден Стејт 12 3 11.2 .462 .000 .571 2.5 .2 .3 .6 2.0
2015† Голден Стејт 20 0 9.2 .540 .000 .552 3.1 .3 .1 .5 3.5
2016 Голден Стејт 23 1 8.8 .536 .000 .432 2.7 .3 .0 .3 4.0
Просек 55 4 9.5 .530 .000 .500 2.8 .3 .1 .4 3.4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Warriors Sign Festus Ezeli To Contract“. NBA.com. July 6, 2012. Посетено на May 10, 2013.
  2. Festus Ezeli 2014–15 Game Log
  3. NBA Free Agency: Blazers waive Festus Ezeli before he ever plays a game for them

Надворешни врски[уреди | уреди извор]