Ференц Торок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ференц Торок
Лични податоци
Роден(а)3 август 1935 (1935-08-03) (87 г.)
Чилагеѓ, Унгарија
Спорт
СпортСовремен петобој

Ференц Торок (роден на 3 август 1935 година) е унгарски современ петобоец и олимписки шампион.[1]

Олимпијада[уреди | уреди извор]

Ференц Торок е носител на поединечен златен медал на Летните олимписки игри 1964 во Токио и бронзен медал со унгарскиот тим.[2] Тој доби златен медал на Летните олимписки игри 1968 во Мексико Сити со унгарскиот тим.[3]

Награди[уреди | уреди извор]

Торок бил избран за унгарски спортист на годината 1964, и станал тренер на унгарска атлетска репрезентација 1989 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ferenc Török Olympic Results“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2012-08-11.
  2. "Летни олимписки игри 1964 – Токио, Јапонија – модерна пентатлон" databaseOlympics.com (Преземено на 16 април 2008)
  3. "1968 Summer Olympics – Mexico City, Mexico – Modern Pentathlon" [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}.databaseOlympics.com (Посетено на April 16, 2008)
Награди
Претходен
Ѓозо Вереш
Унгарски спортист на годината
1964 година
Наследник
Ѓула Животски