Фаларид

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фаларид или Фаларис (старогрчки: Φάλαρις, 570 п.н.е. - 594 п.н.е.) бил тиранин од Акрагас (денес, Агриџенто) во Сицилија, познат по својата крволочност. Покрај другите ѕверства, него го обвинувале и за канибализам, т.е. дека јадел бебиња.[1] Поетот Лукијан напишал една пофалба за него и за мувата.[2]

Пјер Војрио, Фаларид го осудува вајарот Перило.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tatian. „Tatian's Address to the Greeks“, Chapter XXXIV.
  2. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 106.