Уџда

Од Википедија — слободната енциклопедија

Уџда (арапски: وجدة) — град во источен Мароко со население од околу половина милион жители. Градот се наоѓа на 15 километри западно од Алжир и околу 60 километри јужно од Средоземното Море. Тој е седиште на Ориенталниот регион.[1]

Знаме на Уџда

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Siraj, Ahmed (1995). L'image de la Tingitane: l'historiographie arabe médiévale et l'antiquité nord-africaine (француски). Ecole française de Rome. ISBN 978-2-7283-0317-5.