Уставен суд на Индонезија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индонезија
Coat of Arms of Indonesia Garuda Pancasila.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на ИндонезијаВлада

други земји
 Портал „Политика“

Уставниот суд на Индонезија (индонезиски: Mahkamah Konstitusi) — основан со третиот амандман на Уставот на Индонезија, кој е ратификуван од страна на Народното уставотворно собрание на 9 ноември 2001 година.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Зградата на Уставниот Суд во Џакарта

Во времето помеѓу усвојувањето на третиот уставен амандман и утврдувањето на Уставниот суд, неговите должности ги вршел Врховниот суд. Во август 2003 година, Народното уставотворно собрание го донел законот за Уставниот Суд и девет судии биле именувани на 15 август. Тие положиле свечена заклетва уште следниот ден, а на 15 октомври, Врховниот суд го прекунува својот авторитет врз ова тело и со тоа почнува самостојното управување на Уставниот Суд.[2]

Моќ[уреди | уреди извор]

Судот ја има истата правна положба како на Врховниот суд. Своите овластувања, кои се утврдени во член 24 од Уставот, се правни работи во конечните прегледи на законот против Уставот, спорови околу надлежност на државните институции, проблеми со распаѓањето на политичките партии и спорови околу изборните резултати. Тој, исто така, е должен да владее во случај на импичмент на претседателот. Тој се состои од девет членови, тројца кај претседателот, тројца на страната на Врховниот суд и тројца на страната на Народниот претставнички совет.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Denny Indrayana (2008), стр. 241, 266
  2. Constitutional Court Website: History of The Constitution Court Архивирано 27 мај 2009 г.. accessed 2009-05-17
  3. Denny Indrayana (2008), стр. 266-267

Надворешни врски[уреди | уреди извор]