Универзитет Нинроде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бизнис Универзитет Нинроде
Nyenrode Business Universiteit
Otte van Nyenrode.svg
На македонски
Награда за живот
Видприватно бизнис училиште
Основан1946
РекторПроф. д-р Кун Бекинг (1969)
МестоБрукелен, Холандија
БоиЖолта и црвена
         [1]
nyenrode.nl

Нинроде Бизнис Универзитет (abbreviated as NBU; холандски: Nyenrode Business Universiteit) е холандски бизнис унверзитет и е еден од петте приватни универзитети во Холандија. Основан е во 1946 година, се наоѓа на голем имот во градот Брукелен, помеѓу Амстердам и Утрехт. Образовната институција е именувана позамокот Ниенроде, каде што и се наоѓа. Ниенроде е основан под името „Холандски институт за обука за странство“ (НОИБ на холандски јазик) од реномирани приватни холандски компании, вклучувајќи ги КЛМ, Шел, Унилевер, Филипс и Акзо Нобел со цел - „За бизнис, по деловно работење“. Основањето било резултат на идејата на директорот на КЛМ, Алберт Плесман.

Академски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Castle: Coat of arms & colors“. Nyenrode Business University. Посетено на 2019-09-22.