Брукелен

Координати: 52°10.3′N 5°0.1′E / 52.1717° СГШ; 5.0017° ИГД / 52.1717; 5.0017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брукелен
Град и поранешна општина
Мост преку Вехт
Мост преку Вехт
Знаме на БрукеленГрб на Брукелен
Местоположба на Брукелен
ЗемјаХоландија
ПокраинаУтрехт
ОпштинаСтихтсе Вехт
Површина(2006)
 • Вкупна48,65 км2 (1,878 ми2)
 • Земјишна44,48 км2 (1,717 ми2)
 • Вода4,17 км2 (161 ми2)
Население (1 January 2007)
 • Вкупно14.635
 • Густина329/км2 (850/ми2)
 Source: CBS, Statline.
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.breukelen.nl

Брукелен (холандски изговор: [ˈbrøːkələ(n)]  ( слушни)) е град и поранешна општина во Холандија, во покраината Утрехт. Сместен е на северозапад од градот Утрехт, покрај реката Вехт и близу езерата на Лосдрехт Пласен, област со природен и туристички интерес. Припаѓа на областа наречена Вехтстрик.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на 17 век, многу богати трговски семејства од Амстердам ги граделе своите дворци покрај реката близу Брукелен.[се бара извор] На 1 јануари, 2011 година, Брукелен бил споен со Лунен и Марсен со што го формирале Стихтсе Вехт. Постои голем хотел Ван дер Валк (хотел Брукелен), чија фасада е во кинески стил. Универзитетот Нинроде се наоѓа во Брукелен. Покрај тоа, општината Бруклин во Њујорк е именувана по Брукелен (види Историја на Бруклин).

Транспорт[уреди | уреди извор]

  • Железничка станица Брукелен
  • Автобуски број: 120, 130, 143, 524 and 526

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]