Унгени (Молдавија)

Координати: 47°13′N 27°49′E / 47.217° СГШ; 27.817° ИГД / 47.217; 27.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгени
Ungheni
Знаме на УнгениАмблем на Унгени
Амблем
Унгени is located in Молдавија
Унгени
Унгени
Метсоположба во Молдавија
Координати: 47°13′N 27°49′E / 47.217° СГШ; 27.817° ИГД / 47.217; 27.817
Држава Молдавија
РеонУнгени
Управа
 • ГрадоначалникАлександру Амброс
Население (јануари 2011)
 • Вкупно38,100
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Унгени (романски: Ungheni) — град во Молдавија. Унгени е седми најголем град во државата со население од 35,157 жители. Градот е центар на реонот Унгени.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Brezianu, Andrei and Spânu, Vlad (eds.) (2007) "Ungheni" Historical Dictionary of Moldova (2nd ed.) Scarecrow Press, Lanham, Maryland, USA, p. 371, ISBN 978-0-8108-5607-3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

UNGHENI.TV / Портал за вести