Прејди на содржината

Унгарска Автономна Покраина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгарија автономна покраина
Муреш-Унгарија автономна покраина
Regiunea Autonomă Maghiară
Magyar Autonóm Tartomány

Географија
Регион Средна Европа
Земјата Социјалистичка Република Романија
Главен град Тргу Муреш
Население 731 361 (1956)
Општество
Службени јазици Романски , унгарски
Религија католицизмот , протестантството, православието
Форма на влада автономна покраина
Основање 1952 година.
Прекинување 1968 година.
Статус Поранешна автономна покраина
Настани
Претходници и наследници
Тие рекоа: Успеале:
Портал: Историја

Унгарската автономна покраина беше името на автономната покраина Романија помеѓу 1952 и 1960 година, кога беше преименувана во Муреш-Унгарија Автономна Покраина . Со новото име постоеше до 1968 година, кога беше и укината. Според податоците од 1956 година, покраината имала 731 361 жител, 77,3% од нив Унгарци, 20,1% Романци и 1,5% Роми. Службените јазици беа романски и унгарски, а главниот град беше Тргу Муреш. Кога името беше променето во покраината во 1960 година, нејзините граници беа изменети, така што 62% од Унгарците беа во нови граници, наместо 77,3%. По укинувањето на покраината во 1968 година година, во својата поранешна област се формирани единици Мурес, Харгита и Ковасна .

Унгарија автономна покраина 1952-1960 (жолта и портокалова), Муреш-Унгарија автономна покраина 1960-1968 (жолта и зелена)
Унгарска автономна покраина 1952-1960

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]