Удина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Удина е вулкански масив и се наоѓа во централниот дел на полуостровот Камчатка, Русија. Овој вулкански масив се состои од два конусни стратовулкани: Болшаја Удина со височина од 2,920м и Малаја Удина со височина од 1,942м.

Вулканот Малаја Удина се издига над ниско седло на источниот крај на масивот.[1] Овој вулкан се наоѓа во рамките на Вулканите Камчатка како светско наследство на УНЕСКО.

Вулканот Болшаја Удина има истакната лавина купола на југозападното крило. За овој вулкан долго се верувало дека е исчезнат, но откако покажал знаци на сеизмички немири повторно спаднал во групата на "активни" вулкани во јуни 2019 година [2][3]

Поглед[уреди | уреди извор]

Забележаниот поглед ги вклучува Ушковски, Толбачик, Безимијани, Зимина и Удина. Обликозен поглед сликан на 16 ноември 2013 година од ISS.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Global Volcanism Program - Udina“. volcano.SI.edu. Посетено на 10 June 2019.
  2. „Sleeping giant: Scientists warn Russian volcano could cause destruction on scale of Pompeii“. RT. 6 јуни 2019. Посетено на 8 јуни 2019.
  3. Dixon, Emily (7 јуни 2019). „Extinct volcano has woken up and scientists say it could erupt 'at any moment'. CNN. Посетено на 8 јуни 2019.
  4. „Activity at Klyuchevskoy Volcano“. earthobservatory.NASA.gov. 2 December 2013. Посетено на 10 June 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]