Убијците се меѓу нас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Убијците се меѓу нас (германски: Die Mörder sind unter uns) е германски филм кој бил еден од првите германски филмови по Втората светска војна[1] и првиот Trümmerfilm. Снимен е во 1945 и 1946 година во студијата Алтоф во Бабелсберг и во Јофа-Ателиес во Јоханистал . Напишано е и режирано од Волфганг Стаудте.

Заплет[уреди | уреди извор]

Берлин во 1945 година по поразот на Германија во војната. Поранешниот воен хирург, д-р Ханс Мертенс (Ернст Вилхелм Борхерт), се сопнува по улицата, пијан. Тој страда од ретроспективи на војната и има аверзија кон луѓето со болка, што го спречува да се насочи кон медицината. Наместо тоа, ги поминува деновите пиејќи алкохол. Сузан Волнер (Хилдегард Кнеф), уметник и преживеана личност од концентрациониот логор на нацистите, откако се враќа дома го наоѓа во нејзиниот дом.

Тие најпрво се противат да живеат заедно, а потоа стануваат пријатели. Сузан наоѓа писмо од г-ѓа Brückner во нејзиниот стан. Мертенс се обидува да се вработи во болница, но некоја жена која постојано се дерела го потсетувала на лоши спомени и тој не е во состојба да работи. Во меѓувреме, Сузан се среќава со Фердинанд Брикнер (Арно Паулсен). Кога Мертенс се враќа, Сузане го информира дека Бркнер е жив и здрав. Мертенс го посетува Бркнер, неговиот поранешен командант, и останува на вечера. Брюкнер сега е успешен бизнисмен кој произведува садови од стариот Stahlhelme, германскиот воен челичен шлем. По вечерата, Бркнер му го враќа на Мертенс својот пиштол од војната. Мертенс повторно се присеќава на лоши моменти и си оди дома пијан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cinema in Democratizing Germany: Reconstructing National Identity After Hitler, Heide Fehrenbach, 1995, University of North Carolina Press

Надворешни врски[уреди | уреди извор]