Тумба (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба (езеро)
поглед од вселената (лажна боја)
Координати0°50′S 18°0′E / 0.833° ЈГШ; 18.000° ИГД / -0.833; 18.000Координати: 0°50′S 18°0′E / 0.833° ЈГШ; 18.000° ИГД / -0.833; 18.000
Сливни земјиДемократска Република Конго
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“
}}
500,00 км2 км2
Најг. длабочина6 m м

Езерото Тумба е езеро во западниот дел на Демократската Република Конго, 100 км североисточно од градот Бандундуа, во провинцијата Екватор. Површината на езерото опфаќа 765 км2. Најголема длабочина измерена во езерото изнесува 8 м. Припаѓа на сливот на реката Конго.

Езерото во 1883 година било откриено од страна на англискиот истражувач Хенри Мортон Стенли.