Трузетал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трузетал
Градски дел во Бротероде-Трузетал
Трузетал
Трузетал
Грб на Трузетал
Трузетал is located in Германија
Трузетал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Град Бротероде-Трузетал
Основни податоци
Површина 25,88 км2
Надм. височина 350 м
Население 3.914  (31 декември 2010)
 - Густина 151 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98596
Повик. бр. 03 68 40
Портал www.trusetal.de
Координати 50°47′N 10°25′E / 50.783° СГШ; 10.417° ИГД / 50.783; 10.417Координати: 50°47′N 10°25′E / 50.783° СГШ; 10.417° ИГД / 50.783; 10.417

Трузетал (германски: Trusetal) е село и поранешна општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од градот Бротероде-Трузетал.