Прејди на содржината

Тројцата мускетари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тројцата мускетари
„Д'Артањан, Атос, Арамис и Портос“
слика од 1894
АвторАлександар Дима
во соработка со Огист Маке
Изворен насловLes Trois Mousquetaires
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
ЖанрИсториски роман
Издадена
Март–јули 1844 (сериски)
СледнаДваесет години подоцна, Грофот од Браглон 

Тројцата мускетари (француски: Les Trois Mousquetaires) — еден од најпознатите романи на Александар Дима, отпрвин објавен како фељтон во весникот Ле Сиекл од март до јули 1844, а подоцна во неколку тома објавен е прво во 1846, а подоцна придружен со илустрации и во 1846. Романов е првиот дел од триологијата „мускетарите“, проследен од Дваесет години подоцна (1845) и Грофот од Браглон (1847).

Романот ги раскажува авантурите на сиромашното 18-годишно момче, Д'Артањан, кое доаѓа во Париз да им се придружи на мускетарите. Момчето се спријателува со Атос, Портос и Арамис, мускетари на кралот Луј XIII. Четворицата се спротивставуваат на премиерот, кардиналот Де Ришелје и неговите помошници грофот Де Рошфор и убавата, но таинствена Милејди де Винтер, за да ја спасат честа на француската кралица.

Со многубројните двобои, битки и пресврти карактеристични за романтизмот, Тројцата мускетари е совршен пример за историско-авантуристички роман. Покрај жанровската определба, романот го илустрира тогашниот актуелен судир помеѓу републиканците и монархистите, конфликтот кој четири години по издавањето на романот води до прочуената Француска револуција. Сѐ уште популарен романот е одново и одново доживува филмски, телевизиски и театарски адаптации.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема: