Мускетари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мускетари од Кралскиот дом, 1688 г.

Мускетари (француски: mousquetaire) — во XVIXVII век војници вооружени со мускети (двојни аркебуси), најчесто со фитил, кој поради својата моќ им дозволувал да пукаат само пеш. По правило, мускетарите припаѓале на пешадијата, но биле користени и во коњицата, каде заедно со копјаниците, кои за разлика од мускетарите можеле да се борат пеш и на коњ, образувале чети од драгони од коњички полкови.[1][2]

Мускетарската чета за првпат била создадена во 1622 г. за време на владеењето на Луј XIII. Од 1634 г., за нејзин капетан полковник бил назначен Де Тревил, познат и од романот на Александар Дима — „Тројцата мускетари“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. page 91, volume 19, Encyclopaedia Britannica eleventh edition
  2. s.r.o, RTsoft. „Historical Musketeers“. www.outfit4events.com. Посетено на 2023-11-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]