Трисули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трисули

Трисули е една од главните притоки на реката Гандак во центарот на Непал. Реката Трисули тече од Бетравати до Нарајанг.

Легенда[уреди | уреди извор]

Според легендата, Трисули настанал кога богот Шива го прободел ледникот над езерото Госаикунд со својот трозабец за да ја задоволи својата жед предизвикана од случајно проголтан отров.

Рафтинг[уреди | уреди извор]

Непал моментално има репутација како една од најдобрите дестинации за рафтинг во бела вода во светот. Трисули има ниво на тежина од 3+ до 4. Таа е најпопуларната река за рафтинг во Непал поради нејзината пристапност (тече паралелно со главниот пат) и можноста брзо да се стигне до неа од Катманду и Похара.