Прејди на содржината

Траги (филм од 2017)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Траги“ (Полски: Pokot) – филм на режисерката Агнишка Холанд (Agnieszka Holland) од 2017 година. Автори и на сценариото се Холанд и Олга Токарчук (Olga Tokarczuk), а главните улоги ги играат: Агнишка Мандат (Agnieszka Mandat), Виктор Зборовски (Wiktor Zborowski) и Јакуб Гиршал (Jakub Gierszal). На Берлинскиот филмски фестивал, филмот ја освоил наградата „Алфред Бауер“ („Сребрената мечка“).[1]

Дискусија со Холандија на премиерата на Spoor (Покот) во Нова Руда, југозападна Полска

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Постарата жена Јанина Душејко живее сама во долината Клоѕко во која се случиле неколку неразјаснети убиства. Душејка е убедена дека знае кој е убиецот, но никој не ѝ верува...

  1. Tragovi, poljsko-njemačko-češko-švedsko-slovačko-francuski film (пристапено на 18.6.2022)