Агнишка Холанд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агнишка Холанд
Агнишка Холанд во 2017
Роден(а)Agnieszka Holland
28 ноември 1948.(1948-11-28)(75 г.)
Варшава, Полска
НационалностПолска
Алма матерФАМУ, Прага
Занимањефилмски и телевизиски режсиер, сценарист
Активен период1973–се уште
Значајни делаЕвропа Европа (1991)
Во темината (2011)
Спур (2017)
СопружникЛацо Адамик (разведени)
ДецаКасија Адамик (р. 1972)[1]
РодниниМагдалена Лазаркиевич (sister)

Агнишка Холанд (полски: Agnieszka Holland) (родена на 28 ноември, 1948 година) е полски филмски и телевизиски режисер и сценарист, позната по своите политички придонеси во полското кино.[2] Својата кариера ја започнала како асистент на режија на Кшиштоф Зануси и Анджеј Вајда и емигрирала во Франција непосредно пред воведувањето на воената состојба во Полска во 1981 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Kasia Adamik.
  2. „Agnieszka Holland“. IMDb. Посетено на 2021-02-01.