Тофол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Косрае.

Тофол е административен центар (главен град) на сојузната држава Косрае во Микронезија.

Географија[уреди | уреди извор]

Тофол се наоѓа во источниот дел од земјата. Административно, Тофол е дел од општината Лелу и се наоѓа југозападно од островот Лелу.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 5°19′59″ N; 163°00′00″ E / 5.333° СГШ; 163° ИГД / 5.333; 163