Лелу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лелу
Топографска карта на Лелу
Географија
МестоТихи Океан
Координати5°20′N 163°02′E / 5.333° СГШ; 163.033° ИГД / 5.333; 163.033
АрхипелагКаролински Острови
Вкупно острови1
Површина1 км2
Управување
Демографија
Население1,594 (1980)
Етнички групиМикронезијци (Косреанци)


Лелу е најмалиот од двата острови од кои е составена сојузната држава Кошрај во Микронезија. Островот е дел од општината Лелу.

Географија[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1980 година на островот живееле 1.594 жители и островот има околу 1 километар квадратен. Најголемата надморска височина на островот е 109.7 метри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 5°20′N 163°02′E / 5.333° СГШ; 163.033° ИГД / 5.333; 163.033