Торос Тораманијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Торос Тораманијан
Թորոս Թորամանյանը Անիում 1907թ..jpg
Торос Тораманијан во Ани, 1907
Роден1864
Шебинкарахисар, Отоманско Царство
ПочиналГрешка: Need valid birth date (second date): year, month, day
Ереван, Ерменија
НационалностЕрменија Ерменец
ПолињаАрхитект

Торос Тораманијан (ерменски: Թորոս Թորամանյան, 1864 — 1 март 1934) бил истакнат ерменски архитект. Тој се смета за „таткото на ерменската архитектонска историографија“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тораманијан се родил во 1864, во градот Шебинкарахисар, Отоманско Царство. Тој студирал архитектура во Цариград, а подоцна во Париз. Подоцна работел на детално проучување на остатоците од средновековните ерменски архитектонски споменици.

Научната работа на Тораманијан му овозможила на големиот научник Јозеф Стржиговскиј по долго и детално проучување на христијанската архитекура да дојде до заклучок дека ерменската архитектура имала важна улога во развивањето на византиската, а подоцна и на западноевропската архитектура.[1] Во 1920, за време на Турско-ерменската војна, Тораманијан загубил голем дел од неговите научни истражувања.[2] Тој починал во 1934 во Ереван и бил погребан на брегот на реката Храздан.

Дела[уреди | уреди извор]

  • Niuter Hay Jartarapetutian Patmutian (Материјал за историјата на ерменската архитектура), том 1 (Ереван: 1942) и том 2 (Евеван: 1948)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Great 4: Mesrob, Komidas, Antranik, Toramanian, by Dr. Hermine Varjabedian, Beirut, 1969, p. 43
  2. The Great 4: Mesrob, Komidas, Antranik, Toramanian, by Dr. Hermine Varjabedian, Beirut, 1969, p. 45

Надворешни врски[уреди | уреди извор]